پاسخ به یک شبهه

خداوند متعال در قرآن کریم نفرمود که در دنیا یا نزد من زنده هستند، بلکه فرمود: شهداء زنده هستند و نزد پروردگارشان روزی‌خوار می‌باشند:

«وَ لا تَحْسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلُوا فی‏ سَبیلِ اللَّهِ أَمْواتاً بَلْ أَحْیاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ» (آل عمران - 169)

ترجمه: البته نپندارید که شهیدان راه خدا مرده‏اند بلکه زنده به حیات ابدى شدند و در نزد خدا متنعم خواهند بود.

مراد از «مردن» در این آیه، خارج شدن روح از بدن نیست که بگوییم لابد روح شهداء از بدنشان خارج نمی‌شود و در دنیا می‌مانند، خیر. بلکه موت به هر کس و به هر شکلی که روی آورد، ملک الموت می‌آید و جان را بدنش خارج می‌کند و او را به عالم دیگر منتقل می‌نماید:

«قُلْ یَتَوَفَّاکُمْ مَلَکُ الْمَوْتِ الَّذی وُکِّلَ بِکُمْ ثُمَّ إِلى‏ رَبِّکُمْ تُرْجَعُونَ» (السجده -11)

ترجمه: بگو فرشته مرگ که بر شما گماشته‏اند جانتان را مى‏گیرد، سپس به سوى پروردگارتان بازگشت خواهید کرد.

بلکه، مراد این است که آنان را از بین رفته یا از دست رفته فرض نکنید، بلکه آنها زنده هستند، دارای حیات هستند و چون به درجه‌ی رفیع شهادت نایل آمده‌اند، نزد پروردگار از جایگاه رفیعی برخوردارند.

دقت شود که «موت» یعنی باطل شدن «شعور» و نیز «فعل» انسان. پس آیه‌ی کریمه می‌فرماید که اولاً شعور آنها باطل نشده است، با رسیدن به این مقام و مشاهده‌ی فضل الهی خشنود می‌گردند و خوشحالی فرع بر شعور و درک است و ثانیاً روزی‌خوار خوان پروردگارشان هستند، یعنی افعال آنها نیز باطل نیست و فعال هستند، از وضعیت مؤمنین باقی مانده در دنیا با خبرند و دعاگو هستند.

لذا، وضعیت شهداء از وضعیت بسیاری از انسان‌هایی که به ظاهر زنده هستند بهتر است و آثارشان برای اهل دنیا نیز بسیار بیشتر از آثار کسانی است که به ظاهر زنده هستند، چرا خداوند متعال بسیاری از این زندگان را به واسطه‌ی به کار نیانداختن شعور و به کار نبستن عمل صالح، مرده قلمداد می‌نماید. و این معنا در کلام‌های گوهربار اهل عصمت (ع) به ویژه امیرالمؤمنین علیه‌السلام بسیار دیده می‌شود.

در نهایت آن که خداوند می‌فرماید: بقای هر انسانی به امتداد بقای هدف و معبود اوست. کسی که دنیا فانی را هدف گرفته است، از هم اکنون مرده است و کسی که خداوند باقی را هدف گرفته و در راه او تلاش می‌کند، همیشه زنده است و در رأس آنها شهداء قرار دارند.

/ 0 نظر / 11 بازدید