کارشناسی در رادیو معارف گفت: داستان وهب چنین نبود. اصلاً هیچ مسیحی‌ای در سپاه ام

کربلا شد، با مادر و همسرش که تازه 17 روز از عقدش می‌گذشت، تصمیم گرفتند که به دفاع از حسین بن علی علیه‌السلام اقدام کنند، لذا به راه افتادند و بنا بر اقوال تاریخی در هشتم محرم به ایشان ملحق شدند و بنا بر اقوال مستند تاریخی به دست سیدالشهداء علیه‌السلام اسلام آوردند.

شیخ صدوق (ره) در کتاب امالی خود نقل می‏کند: وهب بن وهب مردی نصرانی بود با مادرش در همینسفر کربلا به دست ابی‏عبدالله علیه‏السلام مشرف به اسلام شدند. زوجه وهب که هفدهروز از عروسی آنها می‏گذشت با اطلاع از شرایط و احوالی که پیدا نمود گفت: نمی‏دانمتو شهید می‏شوی یا نه، اما باید با من در حضور امام علیه‏السلام عهد نمایی که دربهشت نیز کنار من باشی. این عهد در محضر امام انجام شد و حضرت در حق همه آنها دعانمود. وهب جنگی نمایان نمود (تقریباً عین صحنه‌هایی که به نمایش درآمد، حمله کنندگان یمین و سپس یسار را ناکار کرد و سپس او را حلقه کردند، حتی انگشتانش قطع شد، اما ادامه داد) تا سرانجام به فیض شهادت نایل گردید.

تاریخ طبری (از معتبرترین تواریخ اهل سنت) قاتلین او را هانی بن ثبیت حضرمی و بکیر بن حی تمیمی معرفی می‌کند.

بعد از شهادتش، همسرش به بالین او آمد و در کنارجسد مطهر و قطعه قطعه شوهرش، خون از چهره او پاک نمود و گفت: بهشت بر تو گوارا باد،بنا به نقل برخیاز تواریخ، یکی از غلامان «شمر» بنام «رستمی»،به دستور او، با گرزی به همسر عبدالله حمله کرد و سر او را شکست و در همانجا او نیزبه شهادت رسید و سپس سر عبدالله را از تنش جدا کرد و به طرف خیمه های امام، پرتابکرد.

در تواریخ آمده است که مادروهب نیز به دفاع از حریم ابی‏عبدالله کمر بست و عمود خیمه گرفت و به دشمن حمله نموداما امام او را با موعظه‏اش برگرداند.

لذا ممکن است عین صحنه‌ای که در سریال برای به تصویر کشیدن یک حقیقت تاریخی، از باز پس فرستادن سر و پرتاب آن به نمایش درآمده، مو به مو منطبق واقعیت نباشد، اما اصل معنا و این که او قصد چنین کاری داشت و گفت: «آن چه در راه خدا داده‌ایم پس نمی‌گیریم» صحیح است.

تذکر: در خاتمه توجه گرامیان به این مهم جلب می‌شود که اخیراً تشکیک و ایجاد شبهه در همه‌ی وقایع کربلا، به صورت یک مد، در دستور کار قرار گرفته است. [که البته منظور آن کارشناس محترم نمی‌باشد]. حتی یک سی دی کامل در معرفی چهره‌ی دیگری از مختار که نفی کننده همه‌ی آن چیزی است که در تاریخ آمده و در سریال نیز به نمایش درآمده است، تولید و توزیع شده است، که خود نشان از حساسیت یزید دوستان عصر خودمان است.

/ 0 نظر / 11 بازدید